Ładowanie…

GOTOWY NA FITNESS?

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej!
Teraz jest twój czas!

Break dance?

break dance

    Taniec ten, który jest nieodłącznym elementem kultury "Hip Hop", powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 60 : 70 /dokładnej daty niestety nie można ustalić/, nie można również dokładnie ustalić w jakich rejonach Stanów Zjednoczonych, możemy przyjąć, że dwoma miastami, w których najprężniej rozwijał się "Break Dance" to Nowy Jork i Los Angeles. Bardzo szybko rozprzestrzenił się po całych Stanach Zjednoczonych, a głównym centrum tego tańca został Nowy Jork. Ojcem chrzestnym tańca jest James Brown, który to swoją muzyką, min. utworami: "Good Foot" i "Sex Machine", a także koncertami i spektakularnymi występami na scenie, a przede wszystkim swoim tańcem inspirował b-boy'i /tak nazywa się tańczących/ do tworzenia nowych kroków i ewolucji.
W nowym Jorku tacy artyści jak Afrika Bambaataa, Kool Herc, Sugarhill Gang, Grandmaster Flesh, Cold Crash Brothers i wielu innych, tworzyli i z powodzeniem popularyzowali wśród młodzieży muzykę i kulturę "hip hop". To właśnie młodzi ludzie wzorując się na tańcu J.Brown'a i słuchając muzyki nowojorskich DJ'i tworzyli nowy taniec. Jeszcze wtedy nie miał on nazwy, aż do momentu kiedy DJ Kool Herc na prowadzonej przez siebie imprezie do tancerzy zawołał: "Hej b-boy's are you ready". I od tego momentu taniec miał już swoją nazwę - "BREAK DANCE", jak i również tancerze byli nazywani - "b-boy's" i "b-girl's".
Na przełomie lat 70 i 80 nastąpił największy rozwój breakdance'ingu. W tych latach często organizowano imprezy zwane "roof & block parties" /film "Beat Street" dokładnie ukazuje te imprezy/. W Nowym Jorku w wielu parkach i na osiedlach DJ'e organizowali imprezy hip hop'owe - Jam'y, a na nich DJ'e puszczali muzykę z gramofonów, MC's na żywo popisywali się swoim kunsztem rymowania, Graffitti writer's malowali na okolicznych murach, a B-boy'e pokazywali swoje najnowsze i najlepsze "numery". Jednym z najsłynniejszych parków, w którym organizował swoje imprezDJ Kool Herc był 1520 Cedric Avenve na Bronx'ie /w późniejszym czasie zmieniono jego nazwę na Rock Steady Park/.
Lata mijały i Break Dance przestawał być tylko tańcem z prostymi, chaotycznymi, wyszukiwanymi na miejscu ruchami i krokami. To właśnie b-boy'e: Crazy Legs i Kid Freeze stworzyli nowe figury i elementy b-boy'ingu. Oni wymyślili min. takie figury jak: "backspin" /obroty na plecach/ i "headspin" /obroty na głowie/ itd.
Powstawały grupy, które toczyły ze sobą walki o prym najlepszej /oczywiście bez przemocy/. Warto tu wspomnieć o dwóch najlepszych nowojorskich grupach tancerzy: "Rock Steady Crew" i "New York City Breakres" /te dwie grupy i ich umiejętności możemy podziwiać w filmie "Beat Street" z '84r./.
Kultura "break dance" wyszła z miejskich gett, zaczęto pokazywać i promować taniec ten w teledyskach, podczas koncertów, festiwali, a także podczas takich dużych imprez jak rozdawanie nagród MTV itp. "B-boy'e" wytworzyli swój nowy styl, nową modę - szerokie spodnie /dresy/, adidasy '70 /model "Superstar"/ z szerokimi sznurówkami, kapelusze, czapki. Po dziś dzień można rozpoznać "b-boy'a", który ma swój niepowtarzalny styl. Sam "break dance" jako taniec rozwijał się cały czas i powstawały nowe style: power moves, footwork, poping, locking... Każdy "b-boy" starał się mieć swój jedyny, niepowtarzalny styl, co również jest istotne i wartościowe w czasach obecnych.
"Wild Style" i "Beat Street" to filmy dzięki, którym cały świat poznał kulturę "hip hop". Dotarły one do Europy /"Beat Street" z 84 roku miał swoją premierę w Cannes/ powodując wielkie zainteresowanie "b-boy'ingiem" i w wielu krajach powstały grupy, które można nazwać prekursorami Europejskiego "tańca połamańca", min. "Battle Squad" (Niemcy), "TDB - Tod Durch Breakdance" /Niemcy/, "Second To None" /Anglia/, "Enemy Squad" /Węgry/, itd. Również w Polsce powstały składy, które promowały "break dance" na naszej scenie "hip hop'owej", min. "Broken Steps" /Szczecin/, "Scrap Beat" /Włocławek/.

    Dziś "break dance" nie jest już tańcem "podziemia". Jest zaaprobowany przez międzynarodowe towarzystwa taneczne, jako taniec "Freestyle", ma swoje zasady i regulaminy. Co roku odbywa się wiele dużych imprez : Mistrzostwa Świata Hip Hop i Break Dance w Bremen /Niemcy/, nieoficjalne Mistrzostwa Świata Break Dance "Battle of the Year" w Niemczech, a także wiele innych: w Polsce 2-3 razy w miesiącu odbywają się mniejsze lub większe zawody.